Свободна игра и структурирана игра

Вероятно сте чели някъде за значението на свободната игра в детството. При този тип игра детето решава какви да бъдат правилата, а често дори ги създава в движение, като определя динамиката на играта. Чрез този вид дейност се стимулира творчеството и социализацията, тъй като детето решава как да се играе играта и каква е ролята на всеки партньор в нея. От друга страна, имаме структурирана игра; в този случай правилата вече съществуват и детето трябва да ги спазва. Този тип игра има своята стойност и в детството, тъй като благоприятства спазването на правила, както и търпението и поносимостта към разочарования.

На пазара има детски играчки, които могат да се впишат във всеки от тези два типа игра. Например лекарската чанта може да бъде включена в рамките на свободната игра, тъй като детето решава как иска да играе героя и определя правилата, които трябва да се спазват по време на медицинската консултация, докато прави инжекция или изследва ушите. Най-типичният пример за структурирана игра са настолните игри, при които трябва да се спазват конкретни правила и детето трябва да се адаптира към тях. Като родители трябва да насърчаваме децата си да разполагат с двата вида детски играчки, тъй като те са допълващи се дейности, които насърчават различни умения.

Стойността на играта с деца

Когато детето играе с възрастен, то извършва безценна дейност, при която освен че укрепва уменията си в зависимост от това на какво играе, то се учи от това, което правят възрастните, и обменя опит.

Ако това не е достатъчно, проучванията показват, че децата, които играят с родителите си, развиват езикови умения по-рано и подобряват социалните си умения. Най-важното е да не забравяте да си играете често с тях, защото в крайна сметка най-добрата детска играчка, която едно дете може да има, е хората, които то най-много обича, да си играят с него.

Избор на добра детска играчка

-Играчките трябва да позволяват на децата да играят и да се забавляват.

-Познаването на етапа на зрялост на детето е важно при избора на детска играчка.

-Играчките трябва да позволяват на децата да взаимодействат със света около тях.

-Играчките трябва да стимулират детското въображение.

-Играчките за развитие винаги са добър избор.

-По-добре е да имате няколко играчки, които стимулират различни умения, отколкото много от един и същи вид.

-Полът на детето не трябва да бъде определящ фактор при избора на играчка.

-Електронните играчки не са по-добри от традиционните.

-Цената на една играчка не я прави по-добра или по-лоша.

-Играчките не трябва да заместват играта на възрастните.

Като родители трябва да сме сигурни, че това, с което играят децата ни, наистина допринася за тяхното бъдеще.

Източник: Jambo-shop.com