Контактни лещи за късогледство – какво трябва да знаете преди да изберете?

Контактни лещи за късогледство – какво трябва да знаете преди да изберете?

Миопията вече не е сериозен проблем – съвременната офталмология предлага широка гама от средства за корекция на късогледство, вариращи от очила до лазерна корекция на зрението. Междинен вариант, който не включва хирургическа интервенция, но осигурява отлично зрение и комфорт, е носенето на контактни лещи.

Контактните лещи са най-популярни и предпочитани в цял свят, защото осигуряват по-добро качество на зрението, отколкото носенето на очила, и в същото време нямат недостатъците на очилата. Лещите за коригиране на миопия са удобни за спортисти и хора, водещи активен начин на живот. Те са подходящи за всякакви метеорологични условия и не ограничават притежателя си по никакъв начин.

Контактни лещи за късогледство – кога са добър вариант?

При миопия можете да носите всички видове лещи: меки, твърди, мултифокални и асферични. Освен това лещите се различават по материала на производство, периода на употреба и допълнителните им функции. За да разберете кои контактни лещи за миопия е най-добре да изберете, си струва да разгледате по-отблизо предназначението на всеки тип, наличен на пазара на офталмологични продукти.

Късогледството е най-разпространеният рефракционен дефект. При него, пациентът изпитва затруднение да фокусира предмети, намиращи се на известно разстояние, като най-често ги вижда размазани и замъглени. Съществуват няколко метода за коригиране на миопия, но всички те имат сходен принцип на работа: необходимо е пред окото да се създаде разсейваща леща, така че светлинните лъчи да се концентрират точно върху ретината и по този начин да предадат ясен образ на мозъка.

Най-ефективното и удобно средство за корекция на късогледство са контактните лещи. Те имат важно предимство пред очилата: колкото по-близо до окото е коригиращата леща, толкова по-ясно и качествено изображение вижда човекът. В някои случаи дори се създава усещане за супер зрение, а в същото време лещите са удобни за ежедневна употреба, не ограничават движенията като очилата и не крият риск от усложнение, както лазерните операции.

Какви контактни лещи да изберете?

Изборът на вида и марката на лещите е изцяло в ръцете на очните специалисти. Дори да знаете точните параметри на зрението си, не бива да поръчвате контактни лещи преди да сте се консултиращи с личния си офталмолог или специалист – контактолог. При избора на лещи лекарят взема предвид различни параметри на окото, включително зрителна острота, състояние и форма на роговицата. Диагностиката включва също проверка на очните дъна и ретината.

Компетентен специалист също трябва да определи дали пациентът има противопоказания за носене на лещи – например при тежка сухота в очите, инфекциозни и възпалителни процеси, носенето на лещи може да доведе до неприятни последици.

Миопията може да се коригира с всички видове лещи. При късогледство най-често се използват меки контактни лещи, тъй като при тях няма дълъг период на адаптация, удобни са за носене и могат да се използват по време на спорт. Твърдите лещи също се използват за коригиране на късогледство, но се назначават главно при нестандартни параметри на очите или много висока степен на късогледство, често свързано с далекогледство или астигматизъм (от -20 до +20 диоптъра).

Много често късогледството е съчетано с астигматизъм. Тогава се назначават специални видове лещи: торични, хибридни или ортокератологични. Сложността при корекция на астигматизъм идва от неравната повърхност на роговицата, затова лещата трябва да бъде в строго определена позиция върху окото, в противен случай изображението ще бъде замъглено. Това включва няколко техники за стабилизиране, които предотвратяват въртенето и движението на лещата: призматичен баласт, перибаласт и дизайн с ускорена стабилизация.